+1 (813) 327-5100

За Нас

Основачот на компанијата и претседателот Хари Г. Спиридес е поранешен сопственик и оператор на одморалиште хотел со 205 соби, со целосна услуга, повеќе од 20 години. Тој се искачи низ редовите на хотелската компанија на неговото семејство од машина за миење садови во ресторани до генерален директор до главен извршен директор. Тој е хотелиер од трета генерација и има над 30 години искуство во работа во хотели со целосна услуга. Всушност, семејството Спиридес поседува, работи, развива и советува хотели и ресторани повеќе од 90 години - од 1920 -тите. За време на неговиот 20 -годишен мандат на позицијата сопственик на хотел и извршен директор Хари Спиридес вработи илјадници луѓе и ја водеше неговата компанија низ сите фази на животниот циклус на хотелската компанија и успешно се движеше низ многу значајни финансиски, правни, економски, односи со јавноста и операции. настани. Г -дин Спиридес служеше со децении како член на одбори на директори на организации фокусирани на маркетинг на туристички дестинации, работење на општинскиот конвенциски центар и економски развој. Тој, исто така, работел во државните и локалните власти и комитети. Тој е објавен автор на хотелската историја.

Во многу прилики во текот на неговите 20 години како сопственик на хотел и оператор Хари Спиридес успешно доби капитал колку што е потребно за да се рефинансира хипотекарниот долг на неговата компанија, како и да се финансираат нови градежни работи, превземања, реновирања и операции. Тој интимно знае колку финансиите се крвотокот на секој хотел и сигурно може да се поврзе со секоја финансиска ситуација во која сопственикот на хотелот може да се најде себеси. 

Хари Спиридес го продаде својот хотел во 2014 година на жив хотелски пазар на недвижности. Денес, г -дин Спиридес е сопственик и управува со компанијата „Spirides Hospitality Finance Company“, каде што смета дека е многу наградно да им се помогне на сопствениците на хотели со нивните финансиски потреби, откако „поминале илјада километри во нивните чевли“. Тој обезбедува финансирање под најдобри можни услови за сопствениците на хотели лоцирани низ Соединетите држави со користење на неговите длабоки, докажани и добро воспоставени врски на пазарите на капитал и воопшто туристичката индустрија. 

Г -дин Спиридес има диплома Магистер по деловна администрација на Универзитетот Мерсер и диплома за наука во угостителска администрација од Државниот универзитет во Флорида. Исто така, тој е награден со Напредно сертифицирање за инвестиции во недвижности и хотели од Факултетот за администрација на хотели на Универзитетот Корнел. Хари Спиридес е воен ветеран и поранешен офицер. Тој служеше 3 години активна должност и 8 години резервна должност како федерален службеник за спроведување на законот во американската крајбрежна стража. Тој доби почесно отпуштање од воената служба во 2008 година. Финансиската компанија „Spirides Hospitality Finance“ беше потврдена во 2017 година како мал бизнис во сопственост на ветерани од страна на Министерството за ветерани на САД. 

За да прочитате за неодамнешните трансакции што успешно ги договоривме, посетете ги нашите канали за социјални медиуми.  

Семејна историја на служба за гостопримство на Спиридес 

Во 1910 година, Georgeорџ Леонидас Спиридес имигрирал во Соединетите држави од Спарта, Грција. Тој ги помина следните 5 години работејќи во Newујорк како машина за миење садови, готвач и доставувач на цвеќиња.

Во 1915 година, L.орџ Л. Спиридес се пресели во Ендикот, Newујорк, за да работи кај својот прв братучед Jamesејмс Стрејтс, сопственик на шоуто „Стрејтс“, кое стана најголемото патувачко карневалско шоу во нацијата. Во тоа време, шоуто патуваше со 50 железнички вагони со двојна должина и вработуваше 900 луѓе. Georgeорџ Спиридес управуваше со објектот за јадење во Стрејтс, познат како „Готвач“. Помеѓу емисиите, Georgeорџ Спиридес патуваше на други карневали и специјални настани каде што управуваше со свој сладолед и продажни места за концесија за замрзнати кремчиња.

Во 1940 година, L.орџ Л. Спиридес и неговата сопруга Фиренца се преселиле во Савана, Georgiaорџија, каде што поседувале и управувале со претпријатија за услуги за храна и сместувачки капацитети во следните 40 години.  

Во средината на 1950 -тите години, внукот на Georgeорџ Л. Спиридес, Georgeорџ Х. Спиридес имигрирал од Спарта, Грција во Савана, Г.А. и темелно го научил хотелскиот бизнис додека работел за неговиот вујко во следните неколку години.

Во средината на 1960-тите, Georgeорџ Х. Спиридес го купи последниот преостанат дел од легендарниот стар хотел на плажа во близина на Савана, Georgiaорџија, и во текот на следните 30 години тој управуваше и го прошири тој хотел и го трансформираше во модерна 205-соба, полна сервис хотел на плажа одморалиште кој секоја година беше домаќин на повеќе од 100.000 гости.

Во 1966 година, Georgeорџ Х. Спиридес се ожени со неговата сопруга Френсис, која е по потекло од Ноксвил, Тенеси и член на истакнатото семејство на сопственици на ресторани и оператори Регас. Братучедот на Франсис Бил Регас беше претседател на Националната асоцијација на ресторани во 1980-81 година. Тесно соработувајќи со нејзиниот сопруг, Френсис на крајот работеше 43 години како надгледувач на бирото, домаќинството и сметководствените операции во семејниот хотелски бизнис Спиридес. Се пензионираше во 2009 година.   

Во 1969 година, H.орџ Х. Спиридес му помогна на својот добар пријател Сесил Б. Деј да го дизајнира, изгради и отвори првиот светски дневен ин во близина на Савана, ГА, а Georgeорџ Х. Спиридес потоа стана првиот менаџер на првиот светски дневен ин. 

Во 1980-тите, синот на Georgeорџ Х. Спиридес, Хари Г. Спиридес, основач и сопственик на Финансиската компанија за угостителство Спиридес, започна да работи во хотелската индустрија со целосни услуги на млада возраст. Хари ги научил сите аспекти на хотелскиот бизнис со целосна услуга додека работел за неговиот татко. Во текот на следните 30 години, тој се искачи низ редовите на хотелската компанија на неговото семејство, работејќи на секоја позиција, од ресторан за миење садови и басбој, до службеник, до генерален директор до главен извршен директор.

Во 2014 година, семејството Спиридес ја продаде својата компанија за хотели и ресторани во Савана, ГА, во живописен пазар на недвижности за хотели.

Во 2015 година, Хари Г. Спиридес ја основа Финансиската компанија „Спиридес гостопримство“ во Тампа, Флорида, каде што денес смета дека е многу наградно да им помогне на сопствениците на хотели со нивните финансиски потреби, „одејќи илјада километри во нивните чевли“.

СЛАВИМЕ 100 ГОДИНИ СЛУУВАЕ БОЛНИЦА! Семејството Спиридес постојано поседува, работи, развива и советува хотели и ресторани од 1920 -тите. Финансирањето хотели сега е наша главна деловна специјалност и фокус.

Посетете го нашиот Контактирајте не страница сега за да закажете бесплатна телефонска консултација за кој било проект за финансирање хотели што го разгледувате.